śr.. gru 1st, 2021

Zioła – wykorzystanie lekarskie

Niesłychanieistotne jest, by wiedzieć, kiedy oraz jak należy zbierać odpowiednie części zioła. Liście wolno zbierać tylko przed okresem kwitnienia, jeśli są ładnie wyrośnięte i bez zmian pasożytniczych.

Z kwiatów zbiera się jedynie korony w początkowej fazie kwitnienia oraz przechowuje się je bardzo ostrożnie oraz krótko, ponieważ szybko więdną. Owoce zbiera się jedynie na początku dojrzewania, a nasiona wybiera się jedynie z dorosłych zdrowych owoców. Kory nie wolno zbierać z rosnących drzew, można ją tylko zbierać z odcinanych na jesień oraz wiosnę dwuletnich młodych pędów. Ziele tudzież zbiera się w okresie kwitnienia oraz odcina się do granic możliwości 30 cm od czubka rośliny. Rośliny lecznicze posiadają szereg różnych atrybutów.

Zioła zawierają przede wszystkim liczne minerały, witaminy oraz mikro- i makroelementy, które poprawiają oraz regulują pracę całego organizmu – przetestuj pineapple express nasiona. Jednakowoż to właśnie dzięki akcesoryjnym substancjom roślinnym zioła uzyskują swoje wartościowe działanie, które powoduje, iż często wykorzystywane są w medycynie. Istnieje parę rodzajów ziół, jakie posiadają wyznaczone właściwości i substancje chemiczne w swoim składzie. Są to związki śluzowe, związki flawonowe, azuleny, garbniki, saponiny i pektyny.

Działanie związków śluzowych jest natłuszczające oraz przeciwzapalne. Przeciwzapalnie działają także zioła z grup azulenów, garbników oraz pektyn. Azuleny przyspieszają gojenie się ran, w takim razie sporządza się z nich kompresy oraz maści. Z kolei garbniki słyną ze swojego działania ściągającego oraz bakteriobójczego, ze względu na jakie nieraz użytkuje się je w medycynie. Związki flawonowe wzmagają czynności regeneracyjne w organizmie, tudzież saponiny wspomagają działanie innych czynników poprzez zwiększanie przepuszczalności błon śluzowych. Pektyny natomiast działają łagodząco, ściągająco oraz kojąco na rany.

Dodaj komentarz