niedziela, 19 września 2021r.

Wyraz radości medykamentem na wszystko – wypróbuj, jak zwalczyć nudę i smutek

Efekty uczęszczania wielu pacjentów na zajęcia warsztatowe ze śmiechoterapii tak zaintrygowały środowisko lekarskie, że naukowcy postanowili obadać uczestników zajęć oraz sprawić, jaki naprawdę wpływ na organizm ludzki ma szczery, uszczęśliwiony, niewymuszony śmiech. Pewny Amerykanin, cierpiący na długotrwałą chorobę kręgosłupa, po uzyskaniu od doktorów informacji, że jego stan jest coraz to gorszy, a życie zakończy w ciągu kilku miesięcy, postanowił zrezygnować z leczenia zwyczajowego.

Postawił na środowisko się ludźmi z ogromnym poczuciem humoru, oglądał zaledwie filmy komediowe, odczytywał dowcipne książki lub sprawdzał Internet i strony z memami – memy. Po kilku miesiącach praktycznie cichego, całkowitego humoru życia, stan chorego rozpoczął się poprawiać, a choroba ludzka powoli ustępowała.

Doktorowie byli zdumieni tym zjawiskiem, postanowiono w następstwie tego zbadać ten wypadek i ogólnie, wpływ śmiechu na stan organizmu. Badania wykazały, że kiedy śmiejemy się, następuje wiele zjawisk fizjologicznych, motywujących organizm do nasilonego działania – rośnie ciśnienie krwi, tętno przyrasta, obniża się poziom adrenaliny oraz kortyzolu, ulepsza się rytm oddychania co powoduje poprawniejsze dotlenienie, podwyższenie pęcherzyków płucnych, układ odpornościowy pobudzony zostaje do działania. Okazało się również, że śmiech może zapobiegać chorobom – nasze serce będzie dłużej pracowało w całkowitym zdrowiu. Choroby serca powszechnie występują w krajach o wysokim poziomie cywilizacji. Ludzie, w pogoni za awansem, lepszą pracą, kolosalnymi zarobkami, zaniedbują o swoim zdrowiu, o konieczności odpoczynku, o rozwijaniu własnych pasji, o zapewnieniu sobie chociażby godziny beztroskich zajęć w ciągu dnia. Odpoczynek po dniu wytężonej pracy, to zazwyczaj kanapa, telewizor lub gazeta.

Właśnie dlatego, chorych na serce przybywa, a rezultaty leczenia są przeróżne. Kardiolodzy z jednej z amerykańskich klinik uskutecznili obszerne badania swoich pacjentów, jakie miały na celu przedstawienie, że śmiech oraz radość z życia umieją serce doprowadzić do równowagi czy też wręcz zapobiec jego chorobom. Wyraziło się, że wszyscy, którzy od dawna chorowali na serce, cieszyli się z uroków życia rzadko, a według statystyk, śmiech gościł u około 40% tych ludzi rzadziej, niż u ich rówieśników, nie mających jakichkolwiek problemów z sercem. Z ankiet napełnionych przez około 300 osób, wypływało, że chorzy na serce, jeszcze przed zachorowaniem wybitnie sporadycznie się śmiali, cieszyli, oraz niejednokrotnie wykazywali zachowania agresywne, kapitulowali stresom. Na podstawie kolejnych ankiet, jakie pokazały, z czego chorzy w większości wypadków się śmieją, opracowano zestawy ‚rozweselające’ właściwych filmów i lektur, jakie miały wspomóc w przywróceniu równowagi zdrowotnej tym pacjentom.

Dodaj komentarz