niedziela, 19 września 2021r.

W jaki sposób pozbyć się zadłużenia? Egzekutor i windykacja

Jeśli zalegasz z cenami czy też ratami zadłużenia, zwracaj szczególną uwagę na pocztę. Być może niedługo dostaniesz wezwanie do zapłaty. Jeśli dalej nie płacisz, do Twoich drzwi ma okazję zapukać firma windykacyjna czy też komornik. Duża grupa dłużników sądzi, że ten drugi to urzędnik państwowy. Jednakże komornik to funkcjonariusz publiczny, jaki funkcjonuje przy sądzie rejonowym. Windykacje z jego uczestnictwem nie należą do najprzyjemniejszych, niemniej jednak niestety są niesłychanie częste. Współpracują z nim firmy windykacyjne, bo co poniektóre sprawy sądowe kończą się właśnie nakazem egzekucji komorniczej. Windykacja komornicza w takich firmach polega na kompleksowej kooperacji ze wspomnianym funkcjonariuszem powszechnym.

Chodzi tu po największej części o egzekucję, jednak również licytację również nieruchomości jak oraz mienia dłużnika – przetestuj windykacja należności. Komornik jest również zobowiązany do poszukiwań majątku, który dłużnik ukrywa. Stąd w pewnych sytuacjach pewne wpadki, w jakich do majątku zaliczano pojazd sąsiada, który stał przed posesją dłużnika. Warto, wobec tego płacić wszelkie rachunki w terminie. Kłopoty finansowe niosą ze sobą powstawanie długów. Kiedy dłużnik stara się je spłacać regularnie, firmy windykacyjne stosują tzw. miękką windykację. Jeżeli wezwania do zapłaty nie przynoszą żadnych efektów w owym czasie użytkuje się tzw. twardą windykację. Wszystko zależy od zadłużenia. Jeśli powstało ono niedawno, a do tego jest to pierwszy dług konsumenta w owym czasie wierzyciele są bardziej wyrozumiali.

Windykatorzy stosują wówczas zwykłe wezwania do zapłaty, ewentualnie negocjują z klientem rozłożenie długu na raty. Jeśli zobowiązanie istnieje już od dłuższego czasu, a miękka windykacja nie przyniosła do tej pory skutku, windykatorzy następują do sądu o wydanie wyroku. Nieraz po takim kroku zadłużony ma do czynienia z egzekucją komorniczą. Jeśli jest ona niemożliwa dłużnik może zostać podciągnięty do zobowiązania karnej. Tak się dzieje, np. osobami, jakie nagminnie uchylają się od płacenia alimentów. Uważać również muszą przedsiębiorcy, którzy nie płacą, np. za towar. Ich zadłużenie powoduje w pierwszej kolejności przeznaczenie windykacji miękkiej, a w razie braku rezultatów przechodzi się do windykacji miękkiej.

Dodaj komentarz