niedziela, 19 września 2021r.

Uprawa ziół – skąd brać określone nasiona?

Pomimo wytwarzania wielu panaceów na bazie surowców roślinnych, w wielu przypadkach powodują one mnóstwo efektów ubocznych. Przyczyna spoczywa w pozbawieniu elementów roślinnych substancji pomocniczych, o na pierwszy rzut oka małym znaczeniu dla terapii. Jednakże to właśnie one przygotują organizm na działanie dobrych aktywnych składników o fundamentalnym znaczeniu. Właśnie dlatego także większość lekarstw wytwarzanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości.

Co niemiara farmaceutyków z powodzeniem można zastąpić ziołowa terapią. Zioła są cennym źródłem witam oraz składników mineralnych – przetestuj nasiona automatyzowane. Co więcej, mają one łagodne działanie oraz są łatwo przyswajalne dla organizmu ludzkiego. Dlatego też użytkowane są na przeróżnego rodzaju niedogodności. Zioła mogą być także przyjmowane jako suplement diety.

Przykładem ma prawo być wywar z pokrzywy. Użytkuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na obecność w jej surowcu witamin C, K, B i wielu mikroelementów. Mnóstwo roślin ma również rzadko spotykane gdzie indziej pierwiastki, wymagane dla prawidłowego działania organizmu, jak bor, wanad lub selen. Już nasze prababcie traktowały rośliny zielne z szacunkiem. Zbierano je w wyznaczonej porze, cyklicznie wczesnym rankiem. Co poniektóre z nich posiadały mocniejsze działanie, jeżeli surowiec był ścinany przed pierwszą burzą, w czasie pełni, lub ewentualnie np. w noc św. Jana.

Z reguły każda wieś i osada posiadała własną znachorkę czy też zielarkę, jaka specjalizowała się w medycynie metodami oczywistymi. Ich chłopskie chaty kryte strzechą pachniały opalanym tymiankiem, rozmarynem i miętą. O zioła dbano również w klasztorach. Każdego dnia duchowni wychodzili z prostymi narzędziami na klasztorne poletka by uprawiać te niezwykłe rośliny.

W wielu przypadkach byli oni również w posiadaniu wyjątkowych ziołowych receptur. Maści, wywary oraz nalewki były wyprzedawane, bądź też wymianę na inne niezbędne towary.

W tej chwili zioła uprawiane są w przydomowych ogródkach, zwłaszcza z uwagi na ich intensywny zapach, jak oraz kuchenne zastosowanie. Uprawia się je też w celach lekarskich. Jest to najogromniejszy i równolegle najstarszy producent ziół w naszym kraju.

Dodaj komentarz