piątek, 17 września 2021r.

Ukąszenie przez kleszcza

Jakie warunki sprzyjają kleszczom?

W okresie trwającym od wiosny do jesieni, trwa sezon kleszczy. To jak wcześnie ten okres się zacznie oraz jak długo będzie trwać, uzależnione jest od temperatury. Aby kleszcze mogły funkcjonować, potrzebują temperatury dodatniej. Dopiero, kiedy spada ona poniżej -8 °C,  kleszcze przestają się rozmnażać. Rozmnażaniu się owadów sprzyja wilgotna aura, dlatego największe zagęszczenie kleszczy spotyka się w miejscach gęsto zalesionych. Łagodne ostatnimi laty zimy, sprzyjają dłuższemu okresowi wylęgania się larw kleszy, a co za tym idzie, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na przypadłości jakie powstają po ugryzieniu przez kleszcze.

Jakie ryzyko niesie za sobą ukąszenie przez kleszcza?

Najczęściej występującymi powikłaniami po kontakcie z kleszczem jest borelioza. Jest to bardzo niebezpieczna dla zdrowia choroba, dodatkowo jej zdiagnozowanie nie jest proste. Babeszioza jest również często diagnozowaną chorobą odkleszczową, która nie leczona, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Duże ryzyko stanowi KZM – czyli kleszczowe zapalenie mózgu. Konsekwencje wywołane wystąpieniem tej choroby mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia somatycznego oraz psychicznego.

W jaki sposób można wcześnie wykryć rozwijającą się chorobę?

Bez względu na rodzaj choroby wywołanej kontaktem z kleszczami, fundamentalną kwestią jest jak najwcześniejsza diagnostyka. Obecnie, istnieje możliwość wykonania badań genetycznych, dzięki którym można znacząco przyśpieszyć diagnostykę. Do wyboru jest szeroki wachlarz różnego rodzaju badań genetycznych, wśród których znajdują się pakiety umożliwiające pełną weryfikację infekcji odkleszczowych jak i również badania na obecność konkretnej jednostki chorobowej. W tym celu można przeprowadzić badanie kleszcza. Badanie takie przeprowadza na przykład laboratorium Blumed. Badanie można zamówić poprzez stronę: https://zbadajkleszcza.pl.  Wykonanie takich testów wiąże się z kosztami, jednak warto pamiętać o tym, że w leczeniu chorób odkleszczowych fundamentalne znaczenie ma czas. Identyfikacja chorób odkleszczowych wśród ludzi nie jest prosta, jednak sprawa dodatkowo komplikuje się w przypadku zwierząt, szczególnie że objawy potrafią być niejednoznaczne. W przypadku narażenia na kontakt z kleszczami warto zdecydować się na przeprowadzenie takich testów.

Dodaj komentarz