sobota, 23 października 2021r.

Toaleta i kuchnia dla niepełnosprawnych – jak zaprojektować?

Bardzo sporo powiada się o tym, że nasze społeczeństwo szybko się starzeje, zresztą mamy także świadomość, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz to częściej potrzebują pomocy oraz wsparcia od młodszych członków rodziny. Jeśli mieszkamy ze starszą osoba, lub też pragniemy wspomóc jej w byciu samodzielnym oraz bezpiecznym należałoby jest dopasować łazienkę do pragnień takiej osoby. Nawet do schematycznej wanny możemy dokupić krzesełko, jakie jesteśmy w stanie swobodnie podnosić i opuszczać za pomocą korbki, lub też dżojstiku, dzięki czemu nawet osoba niesprawna ruchowo może bezpiecznie i wygodnie dostać się do wanny.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zakup śmiałej wanny jesteśmy w stanie wybrać nisko osadzony model ze szczególnymi, szczelnymi drzwiczkami, jakie wesprą pewnie dostać się do wanny, następnie wystarczy je wyłącznie zamknąć, zabezpieczyć wyjątkowym zamkiem, aby nie mogły nam się otworzyć nawet pod naporem wody i spokojnie się kapać.

Użytecznym rozwiązaniem dla osób lubiących korzystać z prysznica będzie mały brodzik, lub całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co potwierdza architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica jesteśmy w stanie nawet wstawić krzesełko, by osoby z zawrotami głowy, lub też jakie mają komplikacje z długim staniem zdołały wygodnie korzystać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz częściej starają się być aktywne nie jedynie w sposób społeczny, lecz i profesjonalny, a to właśnie dzięki coraz większej ilości udogodnień staje się to łatwiejsze.

Niemniej jednak tak de facto wszelkiego typu udogodnienia najważniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeżeli urządzamy kuchnię, z jakiej również będą korzystać osoby niepełnosprawne należy odpowiednio ją wykończyć. Jeżeli figura jest na wózku inwalidzkim, przestrzeń kuchni musi być większa, między meblami w kuchni chociaż 150 cm w okręgu, by figura na wózku mogła swobodnie poruszać się pomiędzy szafkami oraz sprzętem kuchennym. Równie istotne jest dostosowanie blatów do potrzeb osób na wózkach, to znaczy zainstalować je niżej, tak by zdołało bez ograniczeń do nich sięgać. Jest także szansę zakupienia kuchenek do gotowania i pieczenia w niższej zabudowie, co uprości korzystanie z kuchni. Wszystkie włączniki światła lub kontakty również powinny znajdować się w zasięgu dłoni osoby na wózku, by w najwyższym stopniu udostępnić jej proste korzystanie z kuchni.

Dodaj komentarz