wtorek, 02 marca 2021r.

Śmieci, jakie wolno sprzedać – makulatura oraz skup złomu

Elektrosmieci to grupa produktów, która nie powinna trafić do żadnego pojemnika. Są to w głównej mierze urządzenia AGD wielkogabarytowe (chłodziarka, kuchenka, zmywarka, pralka) oraz małogabarytowe (miksery, imbryki, tostery, żelazka, noże elektryczne, gofrownice itp.), sprzęt RTV (telewizory, radia, magnetofony, kamery, video, dvd itp.), sprzęty telekomunikacyjne i teleinformatyczne (komputery, laptopy, głośniki, telefony, faksy itp.), wszelkiego typu elektryczne zabawki, przybory, automaty, wyposażenia oświetleniowe czy akcesoria medyczne. Ich wyrzucenie powinno równać się z oddaniem do szczególnego punktu, jaki znajduje się w każdym mieście: ma prawo być to punkt sprzedaży z urządzeniami elektrycznymi, gminny punkt przyjęć elektroodpadów, portal czy też skup złomu.

Pamiętajmy, żeby elektrośmieci oddać w ręce fachowców, jacy zajmą się ich utylizacją, bo mogą one zawierać wiele niebezpiecznych substancji: rtęć, ołów, kadm, związki bromu, chrom, nikiel lub azbest, które mają niezmiernie negatywny wpływ na środowisko naturalne i nigdy nie powinny odkryć się na stereotypowym wysypisku śmieci. Recykling to hasło powiązane z ochroną przyrody będącą częścią nauki zwanej ekologią. Oznacza ono przerób surowców wtórnych, jakimi są papier, szkło czy różnorodnego rodzaju metale – tutaj rekomendujemy skup miedzi warszawa. Dzięki niemu w obszernym stopniu jesteśmy w stanie zmniejszyć wielkie góry śmieci odnajdujące się na wysypiskach. Nie powinny one tam leżeć, czekać na rozkład, ale mogą pozostać powtórnie użyte.

Mimo to by mogło to nastąpić, nieodzowna jest segregacja śmieci. Musimy więc wyrzucać je do dobrze oznaczonych pojemników, osobno plastik, szkło, metal czy papier. To właśnie dzięki temu mogą one iść do przerobu. Dzisiaj już dzieci w podstawówce uczone są, jak należy segregować śmieci. Jest to nadzwyczaj inteligentne podejście osób dorosłych, albowiem wyrzucanie odpadków do porządnie oznaczonych, przeznaczonych do tego pojemników wymaga wyrobienia sobie pewnego nawyku. Niewątpliwie łatwiej i prędzej jest je włożyć do stereotypowego kosza na śmieci, jednakowoż należałoby zastanowić się, do czego to może to doprowadzić w przyszłości. W końcu już dziś środowisko jest wybitnie zanieczyszczone.

Dodaj komentarz