czwartek, 28 października 2021r.

Śliczne balustrady na taras czy też balkon

Balustrada bywa jak się okazuje nie tylko motywem ozdobnym stosowanym w konstrukcji domu, ale także istotnym detalem gwarantującym bezpieczeństwo eksploatacji konkretnych jego części. Niemalże każdy posiadacz tarasu jest świadomy, jak istotne bywa zapewnienie stabilności przy jego użytkowaniu oraz codziennego korzystania. Jeżeli posiadacz balkonu pragnie dodatkowo ładnego wrażenia wtedy dobrze by było zamiast zwyczajnego ogrodzenia ze sztachetek z metalu zdecydował się na piękne, ozdobne tralki balustrady. Cóż byłby wart opiewany wierszem taras panny Capuleti, gdyby nie piękna balustrada wykonana z kamienia zabezpieczająca krawędzie?

Bez tego panna Capuleti niechybnie zleciałaby na kark zakochanego Romea i z całą pewnością oboje zginęliby znacznie wcześniej aniżeli przewidział to autor dramatu. Ale balustrada potrafi zabezpieczyć nie tylk fabułę szekspirowskiej tragedii. Balustrada stanowi niezwykle przydatny motyw w każdym budynku i tarasu, jednakże może również być częścią estakad, klatek schodowych, dachów, albo oddzielać od siebie części pomieszczenia (na przykład w kościele). W rzeczywistości balustrada może miewać rozmaity wygląd. Istnieją balustrady wypełnione, wykonane z cegieł, betonu, czy też kamienne. Występują balustrady z części poprzecznych, zwanych tralkami, zazwyczaj zaprojektowanych w ten sposób, by stanowiły elementy ornamentacyjne.

Elementy pionowe mogą bywać zrobione z drewna, masy cementowej, kamienia, a nawet metalowe. Zawsze są przytwierdzone na trwałe u góry z relingiem balustrady, a dołem, z podłogą. Dlatego wszystkie części stanowią motywy budowy balustrady. Jednak najbardziej powszechny wariant ogrodzenia balkonowego stanowi balustrada składająca się ze zwykłych słupków i niekiedy wypełniających przestwory między tralkami materiałami: szkłem, plastikiem, czy także prętami. Na górze obowiązkowo jest poręcz. Jeżeli prześwity między sztachetkami zostały wypełnione, wtedy zwana bywa balustradą ślepą. Choć postrzegana bywa zwykle jako zwyczajowy element ornamentacyjny, kształt, rodzaje i wysokość balustrady oraz poszczególnych jej części w rzeczywistości regulowany bywa surowo treścią praw budowlanych, które każdy projektant powinien poznać i przestrzegać.

Dodaj komentarz