czw. Sie 18th, 2022

Przyrządy asekuracyjne do alpinistyki

Karabinki stanowią podwalinę wyposażenia asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do miejsc asekuracyjnych, mocujemy sprzęt do uprzęży oraz spinamy rozmaite jego szczegóły ze sobą. Karabinki realizuje się ze stali, tytanu lub stopu aluminium.

Są w stanie być z reguły czy też zakręcane co chroni zamek przed niepożądanym otwarciem. Istnieje olbrzymia ilość modeli różniących się kształtem, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi i sposobem chronienia zamka. Najatrakcyjniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami upraszczające wpinanie do punktów przelotowych oraz inne.

Najwyższa wytrzymałość mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej i tak należy je wpinać. Właściwy karabinek powinien przenosić w tej osi obciążenie takie jak siła zrywająca liny, najsłabszą cząstką karabinka jest zamek oraz z tego powodu naturalnie zamek z reguły będący w stanie wziąć na siebie wycyzelowaną konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, aby kupować wyłącznie takie karabinki, jakie mają atest. Pętle zapewniają asekuracje z nadających się fragmentów.

W tej chwili najpowszechniejszymi użytkowanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki oraz pochodne od nich kubki asekuracyjne, znacznie więcej o nich na domenie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie mieć różne kształty, lecz z reguły są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja tylko do indywidualnego jednego z otworów.

Wsuwa się wybitnie krótko odcinek liny, jaki już po drugiej domenie płytki wypada wpiąć do zakręcanego bez jakichkolwiek zahamowań karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka może być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, które jest niesłychanie pożytecznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed zbyt dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem w dalszym ciągu stosowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, ale razem z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są także bardziej skomplikowane przyrządy służące do asekuracji, plusem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie blokowana.

Dodaj komentarz