niedziela, 19 września 2021r.

Pomoc i obsługa notarialna dotycząca sprzedaży lub ewentualnie zakupu posiadłości

Zakup lokalu mieszkalnego lub odmiennej posiadłości, a również transakcja zamiany, żeby być w pełni poparta umową i prawomocna, ma obowiązek odbywać się na zasadzie aktu notarialnego. Deweloperzy wyprzedający nowe lokale mieszkalne na rynku pierwotnym oraz pośrednicy zajmujący się handlem nieruchomościami na rynku wtórnym przeważnie umawiają się z konsumentami w zaprzyjaźnionej kancelarii notarialnej. Wypływa z tego pewien komfort dwustronnego zaufania w trakcie kooperacji. Toteż kancelaria notarialna, jaki zna pośrednika załatwiającego transakcję ma okazję liczyć na to, że obiecane dokumenty pozostaną dostarczone na czas i mniej asekuracyjnie ustalać termin podpisania umowy.

Mediator wspomaga swoim kontrahentom zgromadzić wymagane dokumenty bądź na bazie upoważnienia robi to za nich. W wypadku zamiany własnościowych mieszkań używanych strony ustalają, jaka jest cena każdego z lokali i w związku z tym, jaka będzie dopłata witryny, która zamienia mieszkanie mniejsze na większe. Wolno ustalić także równoważność wartości obu lokali, wówczas zamiana odbywa się bezgotówkowo. Przed podpisaniem umowy wymagane są dokumenty obu mieszkań, innymi słowy akty własności, wypisy z ksiąg trwałych, wypisy z rejestru gruntów.

Rejent żąda również pokazu poświadczeń z administracji obu lokali o braku zaległości finansowych poprzednich właścicieli. Prócz wypisu z ksiąg wieczystych w samym akcie notarialnym zawarte jest oświadczenie obu stron o braku zadłużenia, lub ewentualnie ewentualnie o jego wysokości. Pośrednik dostarcza notariuszowi dokumenty zaświadczające, że w danych apartamentach nie jest zameldowany nikt poza osobami zameldowanymi. W przypadku dwustronnego zaufania pośrednika oraz notariusza, dokumenty dostarczane są z takim wyprzedzeniem, że zachowują aktualność w dniu osiągnięcia aktu zamiany. Współpraca taka jest wygodna i dobra dla najbardziej zaintrygowanych, inaczej konsumentów dokonujących zamiany. Od czasu do czasu przy podpisaniu aktu notarialnego obecnych jest dwóch pośredników, jeżeli każda ze stron internetowych korzystała z innego biura. Wtedy wybór kancelarii notarialnej, która przeprowadzi kompletną operację zależy od dwustronnych uzgodnień.

Dodaj komentarz