czwartek, 28 października 2021r.

Polska armia – pomoc fachowców dla obywateli

Siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej zaistniały w roku 1918, a dokładniej biorąc w dniu 12 października. Pierwszym dowódcą lokalnej armii był marszałek Polski – Józef Piłsudski. Zgodnie z Konstytucją najważniejszym kierownikiem sił zbrojnych w naszym państwie jest Prezydent, jaką to funkcje obecnie sprawuje Andrzej Duda.

Po prezydencie najważniejszą osobą w armii lokalnej jest minister obrony narodowej, jemu bezpośrednio podlega szef sztabu łącznego Wojska Polskiego, którą misję sprawuje aktualnie generał Mieczysław Cieniuch. Budżet naszego wojska – jego wysokość – jest zapisana prawem, wynosi on 1,95 procent towaru krajowego brutto, co w roku 2011 dało sumę kompletną 30 miliardów złotych. Dziś służbę w naszej armii pełni 120 generałów, w ogólności oficerów jest ponad 21 tysięcy, podoficerowie to nieomal 40 tysięcy żołnierzy, resztę natomiast – ponad 36 tysięcy tworzą szeregowi. Od lutego 2009 roku w Polsce ukończono nabór obowiązkowy do wojska, od tego czasu mamy armię jedynie zawodową.

Z każdym rokiem przyrasta siła armii krajowej, stary sprzęt wymieniany jest na innowacyjny, zgodnie z wymogami natowskimi – kooperując albowiem w ramach NATO stworzona przez nas armia musi być kompatybilna – bierzemy udział w licznych akcjach oraz misjach obcych w ramach NATO, ONZ oraz UE – to potwierdza saperskie.pl – nadzór archeologiczny i saperski. Wojsko polskie posiada obecnie – od roku 2005 – nowoczesne myśliwce F-16, zakupione od Amerykanów, coraz więcej mamy współczesnych wozów bojowych KTO Rosomak, prócz tego w skład najnowszej generacji uzbrojenia opisującej nas armii wchodzą śmigłowce bojowe SW-4 jak też rakiety rodzaju spike. Od 10 ponad lat stworzona przez nas armia bierze czynny udział w wojnie na terenie Afganistanu, w ramach misji NATO, nasze myśliwce pełnią służbę chroniąc nie tylko polskie niebo, jednakowoż w ramach kooperacji NATO patrolują też przestrzeń powietrzną nad Litwą oraz Łotwą. Sukcesywnie także wymieniane są takie elementy wyposażenia opisującej nas armii jak broń strzelecka, auta transportowe i środki łączności.

Dodaj komentarz