czw. Sie 18th, 2022

Plac budowy lub renowacja? Rozważamy koszty

Planując budowę własnego domu, warto jest tak wytyczyć wykonanie wszystkich prac budowlanych, by ukończyć inwestycję przed nastaniem zimy. W następstwie tego w takim razie najprawidłowiej jest nawiązać pierwsze prace budowlane z nastaniem wiosny, wtenczas jest największa okazja zwieńczenia inwestycji przed zimą.

Jeżeli jednakże tak się nie stanie, miarodajne prace są również dopuszczalne do wykonania w miesiącach zimowych. Jeżeli nie zdążymy obiektu otynkować, nie ma większego kłopotu, wolno tą czynność pozostawić na wiosnę. Najistotniejsze jest zadaszenie domu przed zimą, żeby bronić już wykonane prace przed niepomocnymi warunkami atmosferycznymi. Na ogół tynkowanie oraz murowanie ścian jest dopuszczalne, jeśli temperatura powietrza nie jest niższa aniżeli atut 5 stopni Celsjusza. Jeśli wewnątrz jest już ogrzewanie, przez całą zimę wolno spokojnie wykonywać prace budowlane we wnętrzu. Nawet jeżeli nie ma jeszcze wstawionych w obiektu okien, wolno wykonywać prace po zaklejeniu folią otworów okiennych, by chronić wnętrze przed minusową temperaturą oraz opadami.

Jeśli nie ma we wnętrzu ogrzewania, wolno prowizorycznie zainstalować piecyk grzewczy, tak zwaną kozę. Planując budowę domu, pierwszym szczegółem podjętego w tym aspekcie działania będzie z pewnością odnalezienie stosownej działki – należałoby także zadbać o piwnice ogrodowe. W tym czasie powstaje dylemat, jakiej wielkości ma to być działka – ta o niedużych rozmiarach będzie z pewnością mniejszym wydatkiem finansowym, jednak inne kwestie wskazują, że posiadanie ogromnej działki pod budowę ma dużo zalet. W głównej mierze nie będziemy ograniczeni wielkością obiektu mieszkalnego, który będziemy budować – należy wziąć również pod uwagę rozbudowę domu w przyszłości. Też kwestia dobudowania obiektów gospodarczych czy garażu także będzie niemożliwa przy działce zbyt małej.

Czasem zdarzają się działki o relatywnie gigantycznej przestrzeni całkowitej, niemniej jednak o kształcie prostokąta bardzo wydłużonego, tak, że działka po prostu jest niesłychanie wąska. Jest to niekorzystne, bowiem będzie mnóstwo trudniej zbudować na takiej działce dom, urządzić w ogóle w następnej kolejności taką działkę. Nie powinna ona więc mieć mniejszej szerokości niż 20 metrów, musimy bowiem wziąć pod uwagę prawo, zgodnie z którymi odległość ściany domu od granicy działki ma wynosić nie mniej aniżeli 4 metry (jeśli ściana posiada otwory okienne lub drzwiowe).

Dodaj komentarz