wtorek, 28 września 2021r.

Piece gazowe versus drewniane – jakie wybrać?

W różnorodnego rodzaju kamienicach ciężko jest zainstalować jeden piec grzewczy na paliwo stałe by ogrzać cały obiekt. Kamienica zwykle jest budowlą gdzie przebywa parę rodzin, w następstwie tego ciężko było aby zorganizować ogrzewanie jednym piecem. Ze względu na wysoką efektywność grzewczą oraz ekonomię instaluje się piece gazowe. Wyróżnia się tutaj piece stojące oraz wiszące. Do jednego mieszkania w kamienicy dostateczny będzie piec gazowy wiszący. Stojące są masywne, wykonane z trwalszych materiałów oraz mniej awaryjne lecz przy okazji absorbują o wiele więcej drogocennego miejsca.

Piec zasilany jest gazem ziemnym, otwarcie pobieranym z instalacji (jeśli owa istnieje) czy też gazem płynnym składowanym w pojemnikach zamontowanych pod ziemią czy też na przestrzeni, na działce. Kupno zbiornika i wykonanie instalacji wiąże się naturalnie z większymi kosztami niż w wypadku gdy mamy dostęp do instalacji z gazem ziemnym. Na rynku możemy odnaleźć także piece kondensacyjne o małej temperaturze spalania, która wynosi około 50 stopni Celsjusza. W dawnych czasach węgiel oraz inne paliwa kopalne, na które zasilane są dzisiejsze instalacje grzewcze w budynkach, nie były tak dostępne jak dziś.

Kiedyś najpopularniejszym typem pieca były piece na drewno – więcej dowiesz się na domenie internetowej kominki narożnikowe mcz. Samo drewno było oraz jest najtańszym oraz najswobodniej osiągalnym surowcem palnym. Piece na drewno tym samym nie pozostały gruntownie wyparte przez inne systemy grzewcze. Technika poszła do przodu oraz piec na drewno stał się dzisiaj wybitnie efektywny oraz w wielu aspektach poprawniejszy od własnych konkurentów. Z ekologicznego punktu widzenia, spalane drewno emituje o wiele mniej wrogich substancji do atmosfery. Po za tym drewno jest paliwem odnawialnym w przeciwieństwie do gazu, węgla czy ropy. Największymi jednakże pozytywnymi cechami pieców na drewno jest nieduża cena samego paliwa i tańsze koszta użytkowania. Najpopularniejszym piecem na drewno jest kominek. Kominek pełni dwie misje. Ociepla efektownie cały dom a przy okazji ładnie wygląda. Jedyną wadą jest to iż drewno spala się o wiele szybciej niżeli np. węgiel. Trzeba przy tym na domiar tego instalować podajniki co kojarzy się z kolejnymi wydatkami.

1 thought on “Piece gazowe versus drewniane – jakie wybrać?

Dodaj komentarz