sob. Gru 3rd, 2022

Organizowanie wyprawy – z przewodnikiem lub bez?

Jeśli biuro podróży aranżuje wyprawę, na przykład autokarową, bez względu, czy jest to wyjazd aranżowany dla dorosłych lub dla dzieci, czy obejmuje wyjazd na parę dni czy również jest to wycieczka wyłącznie jednodniowa, muszą być przydzielony do tej wycieczki pilot bądź też przewodnik – w zależności od danej sytuacji. Polskie prawo mówi albowiem, że każdy wyjazd grupowy, gdzie dana grupa liczy co najmniej 10 osób, ma obowiązek przebiegać pod opieką pilota z bezwzględną jego obecnością w danej grupie.

Nawet w sytuacjach, kiedy tak właściwie wyjazd nie jest aranżowany przez biuro podróży a przez indywidualna osobę, na przykład eskapada szkolna – klasowa – organizowana przez wychowawcę klasy, też powinna mieć opiekuna w postaci licencjonowanego pilota krajoznawczego. W sytuacji uzewnętrznienia przez organ kontrolny, iż dana grupa wycieczkowa nie posiada pilota, nakładana jest kara finansowa na organizatora wycieczki, i nieważne jest, czy to będzie właściciel biura podróży, czy także wychowawca szkolny – oba podmioty są w stanie być ukarane w ten sam sposób.

Dla typowego zjadacza chleba trudno jest odróżnić, jakie kompetencje ma pilot wycieczki, a jakie przewodnik, jaki daną wyprawę oprowadza – w szeregu przypadków widzimy też obrazki, iż oprowadza dana wycieczkę postać, jaka ma odznakę pilota turystycznego, a nie oprowadzacza. Jednak są to dwa przeróżne typy uprawnień – pilot turystyczny a przewodnik, które zależą też od tego, o jaki obszar chodzi – szczególnie dotyczy to uprawnień pilota.

A więc licencja pilota krajoznawczego uprawnia taka osobę do sprawowania opieki nad grupą, do której jest przedzielony w czasie wycieczki, załatwianie spraw kwaterunkowych i tym podobnych czynności, o czym wspomina http://ecotravel.net.pl/. Tudzież pilot nie ma uprawnień do oprowadzania wycieczek, inaczej czynności zarezerwowanej dla przewodnika krajoznawczego. Z kolei przewodnik – jeżeli mowa o terenowym – ma prawo do oprowadzania wypraw po terenie, gdzie ma licencje przewodnika, a ponadto do wykonywania działań pilockich na również danym terenie. Przewodnik miejski nie ma niemniej jednak uprawnień pilota, a w takim razie podróży z grupą oraz sprawowania opieki nad nią, jaka prawidłowo sprawuje pilot.

Dodaj komentarz