piątek, 17 września 2021r.

Najważniejsze informacje powiązane z rozszerzaniem diety niemowlęcej

Podstawowe wiadomości związane z rozszerzaniem diety niemowlęcej muszą być czymś priorytetowym dla świeżo upieczonych matek. Szczęśliwie, wzrasta świadomość o tym, jak znaczące są prymarne nawyki żywieniowe, jak i to, by w poszerzaniu diety utrzymać odpowiednią sekwencję. W Internecie nie brakuje poradników, w jakich można odnaleźć porady specjalistów. Jeśli więc świeżo upieczone matki będą miały jakiekolwiek wątpliwości, to za każdym razem mogą korzystać z kwalifikacji innych. I uzyskać gwarancję, że we właściwy sposób zajmują się swoim maluszkiem.

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety dziecka, określane też jako rozszerzanie diety to bardzo ważny moment. Można je stosować obok mleka matki lub mleka modyfikowanego oraz z czasem je zastępować. Ten etap trwa od mniej więcej pół roku do 2 lat, ale może i trwać dłużej. W pierwszej kolejności dziecko może poznawać nowe smaki, zapachy, tekstury jedzenia. Powoli będzie mogło zauważyć, że pokarmy stałe zapewniają mu uczucie sytości. Sam czas poszerzania diety jest wyjątkowo ważnym momentem w rozwijaniu się malucha. Spróbowanie nieznanych pokarmów związane jest ze zdobywaniem nowych zdolności: wkładaniem pokarmów do buzi, żuciem, połykaniem pokarmów stałych, gnieceniem dziąsłami oraz językiem kawałków jedzenia, wypluwaniem, odkrztuszaniem, władaniem sztućcami, łapaniem mniejszych elementów paluszkami, lub piciem z kubeczka.

W takim okresie maluch może nauczyć się też naśladowania zachowania dorosłych przy jedzeniu, a więc od razu należy spożywać posiłki razem z pociechą. Trzeba dążyć do wyłącznego karmienia mlekiem do 6 miesiąca życia malucha, a rozszerzać dietę można najwcześniej po ukończeniu 17 tygodnia życia dziecka. WHO wskazuje, że organizm dziecka jest przygotowany do spożywania pokarmów stałych jedynie po skończeniu szóstego miesiąca życia niemowlęcia oraz po wykazywaniu sygnałów gotowości do poszerzania diety. Gotowość ta objawia się chociażby w tym, że dziecko pewnie siedzi, nie odpycha jedzenia językiem a także trafia poszczególnymi produktami spożywczymi do jamy ustnej. Wszystkie produkty trzeba podawać po kolei oraz zaobserwować dziecko. Rozszerzać dietę trzeba od warzyw oraz owoców.

Dodaj komentarz