środa, 03 marca 2021r.

Małe oraz gigantyczne konie – wszystkie wymagają ochrony weterynaryjnej

Fanatyczni entuzjaści koni utrzymują, że są to zwierzęta niezmiernie inteligentne. Zdania na ten temat są podzielonej jednak nie ulega wątpliwości, iż każdy koń faworyzuje się osobistym charakterem oraz osobowością. Pomijając zachowania zwierząt wynikające ze złego ich traktowania lub ewentualnie niefachowego komponowania, są osobniki wyróżniające się temperamentem i ceremoniałami. Wychowywane w tych samych wymogach konie mogą zachować personalizowane predyspozycje do złośliwości lub lękliwości. Czasem posiadaczom stajni rekreacyjnych trudno jest wytypować wierzchowca dla osób młodych, ponieważ w jednym osobniku nie zawsze jest szansę odnalezienia wszystkich pożądanych cech. Na pierwsze lekcje prawidłowo byłoby wyznaczyć konia o płynnym, miarowym, równym chodzie. Lecz zdarza się, iż koń obdarzony takim działaniem jest niereformowalnie złośliwy oraz krnąbrny, do tego stopnia, iż początkujący dżokej nie ma szans nad nim zapanować.

Z drugiej kwestii -zdarzają się zwierzęta z zapałem z każdym kooperujące, spokojne i posłuszne, ale mające tak nierytmiczny oraz nierówny krok, że trudno się na nim utrzymać w siodle. Ideały zdarzają się okazjonalnie, należy w związku z tym czasami wybierać pomiędzy walka z wierzchowcem a walka z bólem obijanych mięśni. Są konie bezowocne, jakie tylko palcatem można zachęcić do szybszego biegu oraz są też takie, jakie włączają najszybszy bieg bez żadnej zachęty od jeźdźca. Rozmaitość ras końskich jest wybitnie wielka.

Obecnie hodowane są rasy koni wierzchowych, niezmiernie znaczących, wysokich i mocno zbudowanych. Są zwolennicy ras niskich, krępych i wytrzymałych, inni z kolei preferują zwierzęta szczupłe, delikatnie zbudowane i niewysokie. Istnieją również hodowle ras zimnokrwistych – ciężkich, grubokościstych, których kopyta może posiadać przestrzenie talerza. Każda z tych ras ma, uformowane wskutek wieloletnich zabiegów hodowlanych, cechy predestynujące je do takiego, a nie innego wykorzystania przez człowieka, co potwierdza profilaktyka konia. Jedne konie nadają się do zawodów sportowych: wyścigów, inne do skoków lub też konkurencji ujeżdżania czy też zawodów kłusaków czy zaprzęgów. Są rasy pielęgnowane pod kątem wykorzystania do ciężkiej, fizycznej pracy, a różne do pracy w służbach militarnych oraz paramilitarnych czy też jako wierzchowce dające sobie poradę w najtrudniejszych warunkach.

Dodaj komentarz