niedziela, 19 września 2021r.

Konstrukcja i klasyfikacja kas fiskalnych

Strefa Wiedzy to kategoria na stronie online POSNET POLSKA S.A., w której umieszczony jest specjalny artykuł poświęcony konstrukcji oraz klasyfikacji kas fiskalnych. Dostępne na rynku kasy fiskalne są złożone z: klawiatury, wyświetlacza, drukarki oraz modułu fiskalnego. Moduł fiskalny to wiodący element każdej kasy fiskalnej. Tego typu układ elektroniczny dysponuje nieusuwalną pamięcią, w jakiej zapisane są wszystkie wiadomości o transakcjach zrobionych na kasie. Pamięć kasy fiskalnej zapisze spis wszystkich towarów oraz usług, jakie są możliwe do zrealizowania w konkretnym przedsiębiorstwie.

W pamięci urządzenia zapisywane są także: kod kreskowy, cena, stawka podatku VAT dla konkretnych produktów. Podczas transakcji wystarczy, że sprzedawca poda kod towaru, a software kasy wyszuka w katalogu danych inne informacje na jego temat. Po potwierdzeniu sprzedaży kasa wydrukuje paragon. Pamięć modułu fiskalnego przewidziana jest na mniej więcej pięć lat codziennej pracy określonej kasy fiskalnej. Moduł zabezpieczony jest plombą na obudowie kasy, jaką może usunąć jedynie obsługa serwisowa. Co dwa lata wszystkie kasy fiskalne muszą przechodzić przez obowiązkowy przegląd techniczny, jaki odnotowany jest w książce serwisowej kasy. Kasy fiskalne podzielone są na: mobilne, średniej wielkości oraz systemowe.

Każdy przedsiębiorca sam decyduje o tym, jaka kasa będzie w największym stopniu dostosowana do jego firmy. terminal POS to urządzenia wielofunkcyjne, dlatego opłaca się dowiedzieć się, które modele będą dopasowane do reprezentowanego modelu biznesowego. We wspomnianym tekście można zaznajomić się z najważniejszymi szczegółami. Abstrahując od typu, każda kasa fiskalna niezbędna jest do dokonywania rozliczeń z systemem fiskalnym. Dostępne na rynku kasy fiskalne, jakie dopuszczane są do sprzedaży powinny posiadać homologację, a więc dokument potwierdzający zgodność urządzenia z aktualnymi zasadami administracyjnymi oraz wymaganiami technicznymi. Jest on wydawany przez GUM. Natomiast, przystąpienie do ewidencji na kasie rachunkowej w trybie fiskalnym określa proces przestawienia z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny.

Dodaj komentarz