wtorek, 28 września 2021r.

Klasyfikacja kawy – popularni twórcy

Na półkach sklepowych mamy nadzwyczaj różnorodne kawy. Opakowane są one w różnorodne opakowania, pudełeczka, woreczki. Czasami bardzo długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą trafną. Aby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na oszacowanie jej smaku. Są kawy pokrewne do siebie w smaku, jednakowoż są również i takie absolutnie różne. Kawę wolno poddać klasyfikacji.

Wyróżnia się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne oraz te, jakie są liofilizowane. W naszym kraju najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Niegdyś nie były one dostępne. Wypada było sprowadzać je z zagranicy – a to niekiedy było niezwykle trudne. Kupowało się w następstwie tego kawy w ziarnach i stosownie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, by zdobyć słuszną strukturę takich ziaren, żeby rozdrobnić je.

Nie zdołały być nadmiernie drobne, jakkolwiek i nazbyt grube. Każdy samodzielnie musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej – rekomendujemy cafe crema. W dzisiejszych czasach mamy nadzwyczaj okazały wybór kaw. Są rozmaite smaki, różni twórcy. Kawa produkowana oraz w głównej mierze hodowana jest w różnych państwach.

Ażeby dopuszczalne było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w którym chcemy założyć plantację musi być prawidłowo ciepło, musi być słuszna wilgoć. Większość kawy produkowana jest w Ameryce Południowej oraz Azji.

Nieduże ilości w Afryce. Bezsprzecznie do największych producentów kwalifikuje się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy. A jest to faktycznie niezwykle wiele. To niemal trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy.

Drugim co do wymiarów fabrykantem jest Wietnam a niebawem za nim plasuje się Indonezja. I to naturalnie z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Dużo osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca szczególną uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie oraz Etiopii. To naturalnie rynek kawy dostarcza tym krajom milionowe zyski. A hodowla kawy pod żadnym pozorem nie jest rzeczą prostą. Każdy fanatyk tego fantastycznego napoju powinien to wiedzieć.

Dodaj komentarz