czw. Sie 18th, 2022

Kawa – idealny wybór dla każdego

Kawa ma niezwykle różną cenę. Nie jest to artykuł wybitnie kosztowny. Jest to natomiast artykuł niezwykle wydajny, który na długo nam starcza. Wobec tego także nie żałujemy tych kilku czy kilkunastu złotych na opakowanie kawy. Czasem pozwalamy sobie na kawę droższą, nieraz pozyskujemy tą trochę tańszą. Dla nas najważniejszy jest smak kawy, nie jej cena. A analizujemy nadzwyczaj różne kawy. Próbujemy je w różnych miejscach – u przyjaciół, członków rodziny, w pracy, w kafeteriach. Nieraz znajdujemy ten jeden wymarzony smak, który w samej rzeczy sprawia, że kawa rozpływa się w ustach. Są jednak i takie typy kawy, na jakie z całą pewnością nas nie stać.

Kawusia taka produkowana jest w Azji a jej kilogram kosztuje w przeliczeniu na nasze finanse ponad cztery tysiące złotych za kilo. To niezmiernie dużo zważając na fakt, ze pół kilograma średniej jakości kawy w naszych punktach sprzedaży to zdecydowanie mniej niż sto złotych. Na takie rarytasy decydują się więc nieliczni. Niejednokrotnie gdy dowiadujemy, jak taka najdroższa kawusia świata jest fabrykowana, pozyskiwana przechodzi nam ochota na jej próbowanie – wydobywana jest bo z kału jednego typu zwierzęcia żyjącego w Indonezji, więcej na sklep z kawą. W pewnych sytuacjach czujemy się ospali, nie mamy na nic siły, kłopot powoduje nam nawet racjonalne myślenie. Tak działa na nas na przykład aura czy przemęczenie. Niektórzy mają sposób na to, by poprawić sobie samopoczucie, by ożywić się – jest to filiżanka gorącej, poprawnie zaparzonej kawy. Kofeina w niej zawarta funkcjonuje na nas pobudzająco. Musimy jednak uważać na to, ile takiej kofeiny dostarczamy naszemu organizmowi. W kolosalnych ilościach jest ona szkodliwa. Musimy wiedzieć też, że organizm ludzki niesłychanie błyskawicznie uodparnia się na działanie niektórych używek.

A kawa z całą pewnością taką używką jest. Jeśli wiec będziemy pić w wielu przypadkach obszerne ilości mocnej kawy z całą pewnością nie będzie ona wpływać na nas tak, jak wpływała na początku, kiedy zaczęliśmy pić ten napój, kiedy być może piliśmy go w mniejszych ilościach. Konsumowanie kofeiny nie zawsze jest zdrowe. Czasami zdecydowanie powinniśmy z niej zrezygnować. Bywa to zawiłe lecz kawę czarną, tak zwaną prawdziwą możemy zastąpić łagodniejszą, bezkofeinową. W wielu przypadkach nie odczujemy zmiany.

Dodaj komentarz