piątek, 26 lutego 2021r.

Jakim sposobem kurować uzależnienia? Metody grupowe i osobne

Nie ma jakichkolwiek dowodów na to, że metoda leczenia, a raczej zwalczania żadnego uzależnienia, czy to umysłowego lub fizycznego w grupie jest lepsza od innych. Są zwolennicy metod grupowych, są zwolennicy metod farmaceutycznych, są także tacy, jacy sugerują, iż człowiek musi najzwyczajniej w świecie poradzić sobie sam. Choć nie ma dowodów, że metoda grupowa jest lepsza, to nie ma także dowodów, na to, iż nie działa czy też zapewnia szkody, skutkiem tego nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do jej stosowania.

Pewnie pomiędzy innymi z tego powodu, napotykanie się osób z tymi samymi przeszkodami i rozmowa o komplikacjach jest wykorzystywane zarówno wśród ludzi borykających się z chorobą alkoholową, narkomanią, uzależnieniem od leków, a nawet pośród osób, jakie cierpią na depresje lub też spotkały je w życiu pewne trudne do zrozumienia tragedie, choćby śmierć ukochanej osoby.

Do najbardziej kultowych metod w Polsce należą dwunastokrokowe metody takie jak AA, a wobec tego anonimowi alkoholicy, czy AN, a wobec tego anonimowi narkomani. Nie brak jednak również innych metod koncentrujących dookoła siebie na przykład ludzi uzależnionych od seksu, jedzenia, papierosów lub hazardu.

Pewne jest jedno – gdyby grupy nie funkcjonowały i gdyby osoby do nich uczęszczające nie czułyby wartościowego wpływu na siebie i własne uzależnienie, czy uczęszczałyby na nie oraz czy cieszyłyby się one taką renomą? Znaczącą rolę, to smutne niesłychanie negatywną w przypadku uzależnienia przede wszystkim umysłowego odgrywają mechanizmy obronne, a więc skomplikowany system w jaki została wyposażona psychika ludzka – potwierdza to leczenie uzależnień od narkotyków. O co chodzi? Otóż mechanizm obronny to termin wprowadzony przez Zygmunta Freuda, który uważał, że człowiek wyposażony został w wewnętrzny system metod radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, te metody dążą w głównej mierze do ochrony osobowości, która zmaga się z tak oznaczanymi wewnętrznymi konfliktami, a przez to cierpi na bardzo zaawansowane poczucie frustracji, lęku oraz niestety także poczucia winy.

Dodaj komentarz