śr.. gru 1st, 2021

Jaką nieruchomość kupić?

Mrzonka o zakupie osobistej nieruchomości dotyczy, zdaje się, jakiegokolwiek dojrzałego człowieka. Kiedy marzenie to staje się potrzebą, stajemy przed ciągiem wyborów, których efekty będą nam akompaniować przez długie lata. Po pierwsze: jaką nieruchomość wybrać? Po drugie gdzie? Wybór między rynkiem wtórnym a pierwotnym, czy również pomiędzy samodzielną nieruchomością a ustanawiającą część składową z innymi także będzie nam spędzał sen z powiek. Sposób sfinansowania kupna lub wybór ekipy wykończeniowej to też kwestia do przemyślenia. Jeśli nasza idealna sytuacja materialna nie pozwala na zakup własnego „em” z oszczędności, wypada będzie bardzo troskliwie wybrać kredyt: czas trwania umowy, wysokość rat, sumę kredytu, bank z którym potrzebowalibyśmy nawiązać współpracę oraz tak dalej. Jeżeli nieruchomość budować będziemy od zera, to należy będzie wybrać nie tylko wykonawcę, architekta i lokalizację, ale także system budowy, a zatem materiały, wielkość domu, układ pomieszczeń, typ ogrzewania oraz dużo innych szczegółów składowych całości.

Widzimy w następstwie tego, iż przejście od marzeń do czynów potrzebuje dużo zachodu i przemyślanych decyzji, pomimo tego efekt końcowy stanowiący spełnienie marzeń z pewnością wynagrodzi nam trud, z jakim będziemy się borykać w drodze do zdobycia prywatnej nieruchomości. Zaś czas, który spędzimy ciesząc się własnym domem bądź też mieszkaniem na pewno będzie nieporównywalnie dłuższy aniżeli ten poświęcony na realizację celu, którym jest spełnienie marzenia o prywatnym mieszkaniu – agencja nieruchomości. Kilkanaście lat temu duża grupa Polaków zainwestowało własne nadwyżki finansowe w nieruchomości.

Były nimi kamienice, w większości do generalnego remontu, nowatorskie mieszkania, domy, działki budowlane lub też rolne. Że była to korzystna decyzja, pokazały to następne lata, w jakich nieruchomościami do wynajęcia zaintrygowanych było wiele osób, których nie było stać na zakup czegoś własnego. Czynsze za wynajem nieruchomości zezwalają żyć ich właścicielom na całkiem odpowiednim poziomie, a przecież zawsze można umowę wynajmu wypowiedzieć oraz swoja właściwość sprzedać.

Obecnie, rynek nieruchomości trochę zwolnił, bo ludzie mają mniej pieniędzy, nawet są kłopoty z wynajmem mieszkania. Wydaje się nieuniknione, iż w niedalekiej przyszłości, najogromniejszym zainteresowaniem będzie się cieszyło budownictwo pod najem, co zresztą sygnalizują rządowe plany. Młodzi ludzie bardzo się dziś zastanawiają nad wzięciem kredytu mieszkaniowego, może mieszkania na wynajem będą faktycznie rozwiązaniem problemu mieszkaniowego. W wielu krajach tylko mały procent mieszkańców ma swoje nieruchomości – reszta korzysta z dzierżawionych lokali.

Dodaj komentarz