śr.. gru 1st, 2021

Jak rozpocząć wspinaczkę? Typy oraz przyrządy

Gałęzie sportu wspinaczkowego jesteśmy w stanie podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; wolno ją kultywować na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, bądź wysokich Himalajach. Ten typ wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak zwanych rzeczowych zagrożeń, jakie wypływają ze specyfiki górskiego klimatu, lub tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to typ wspinaczki, gdzie drogi wspinaczkowe są wielokrotnie dusze od liny asekuracyjnej, jaka odmierza rozciągłość jednego odcinka wspinaczki nazywanego wyciągiem. Na gigantycznych ścianach częstokrotność nie występują sztampowe górskie zagrożenia a wspinacze podczas akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, lub biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt wysokich ściankach oraz ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wielkość tych skał z reguły nie przekracza 50 metrów, właśnie dlatego również czas przejścia kosztowny na ogół nie jest dłuższy niż jedna godzina.

Doskonale nadaje się do nauczania początkujących. Chwilowo najpowszechniejszymi używanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki oraz wtórne od nich kubki asekuracyjne – wypróbuj ścianka wspinaczkowa. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie posiadać przeróżne kształty, lecz zwykle są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeśli mamy linie osobną, to wsuwamy ja wyłącznie do indywidualnego jednego z otworów. Wsuwa się niezwykle krótko odcinek liny, który już po drugiej odsłonie płytki trzeba wpiąć do zakręcanego bez jakiegokolwiek ale karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma prawo być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, które jest niesłychanie praktycznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nadmiernie dalekim biegiem się płytki na linie. Sprzętem dalej użytkowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, niemniej jednak wraz z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są też znacznie bardziej trudne przyrządy służące do asekuracji, pozytywem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie powstrzymywana.

Dodaj komentarz