śr.. gru 1st, 2021

Jak leczyć depresję?

Niezmiernie często chorzy zadają sobie zapytanie, z jakiej przyczyny melancholia dopadła akurat ich. Każdy ma własne mocne i słabe szczegóły. Niektórzy ludzie są znacznie bardziej narażeni na depresję, aniżeli inni, lecz w szkodliwych okolicznościach każdy z nas może zachorować. Ważne w tym wypadku uwarunkowania genetyczne powstania depresji. Czynników genetycznych jest jednakże wiele i nie wolno wyznaczyć jednoznacznie jak one działają. Sukcesja nie przesądza wcale o ryzyku zachorowania na chandrę. Zwiększa to jednakże niebezpieczeństwo zachorowania.

Nawet, jeżeli w rodzinie ktoś boleje na depresję, potrzebne są jeszcze czynniki środowiskowe, aby owa choroba zdołała rozwinąć się u danej osoby. Nie ma określonego rodzaju osobowości, który byłby najbardziej narażony na szansę zachorowania na depresję. Mimo to takie cechy jak: perfekcjonizm, skrytość, mogą jednakowo jak skłonność do leku zwiększać niebezpieczeństwo zachorowania. Ludzie, jacy mają tendencję do wahań nastroju, są także bardziej narażeni na zakłócenia afektywne dwubiegunowe, innymi słowy maniakalno – depresyjne – tutaj pomoże psychoterapia poznawczo-behawioralna. Często okazuje się, iż stres ma prawo spowodować depresję, kiedy pojawia się znienacka oraz jest wyjątkowo silny.

Tak samo jest w przypadku długotrwającego stresu. Po przeżyciu sytuacji stresowej symptomy depresji występują o wiele częściej niż w innych ciężkich życiowych sytuacjach. Stres może spowodować predyspozycję do wystąpienia depresji czy też być czynnikiem ją generującym. Takie zdarzenia życiowe, jak strata życiowego partnera, strata pracy, czy śmierć bliskiej osoby mogą być przysłowiową kroplą, jaka przepełni kielich. Długotrwające tarapaty życiowe powodują hiperbola incydentalnych kłopotów. Z doświadczenia wiadomo, iż czynnikami wyzwalającymi może być także utrata szacunku do siebie, czy również destrukcyjny związek. Obserwacje życiowe pokazują, że czynnikami wyzwalającymi nie musi być dowolna strata. Każdy z nas reaguje na stres i nie wolno przewidzieć wskazanej sytuacji, w jakiej może pojawić się depresja, i kiedy obciąży ona stworzony przez nas organizm.

1 thought on “Jak leczyć depresję?

Dodaj komentarz