śr.. gru 1st, 2021

Jak i w jakim miejscu fabrykuje się kawę?

Wszyscy wiemy, co to jest kawusia. Wiele osób to oczywiście od kawy inauguruje własny dzień. Pije się ją niemal wszędzie, na każdym kontynencie, w każdym kraju. W Polsce najpopularniejszą jest kawa parzona – taka, której fusy osadzają się na dnie filiżanki. Taki typ przygotowania kawy nie wszystkim smakuje. Nie wyobrażają sobie picia takiej kawy choćby Włosi. W dowolnym bo kraju są rozmaite sposoby, przeróżne metody na to, aby kawę przygotować. W pewnych momentach kawa smakuje bardziej, niekiedy mniej. Zależy to bezsprzecznie od sposobu przygotowania, od rodzaju ziarenek, od tego czy kawa jest znacznie bardziej palona czy mniej.

Każdy z nas ma swój ulubiony typ kawy. Nazwa tego czarnego napoju jest nadzwyczaj istotna. Nie wszyscy kochają gorzką, długo paloną kawę. W pewnych sytuacjach wolimy subtelniejszy smak. Zależy to oczywiście od naszych upodobań. Lubimy testować, kochamy sprawdzać smaki – oto kawa sklep. Często mamy swój wyjątkowy lecz wypatrujemy dalej, wypatrujemy czegoś innowacyjnego. To bardzo ważne dla smakoszy kawy.

A takich smakoszów jest niezwykle wiele. Kawę uprawia się tylko w co niektórych państwach. Jest to jednak niezwykle dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Naturalnie robimy to na różnorodne sposoby. Jednym kawa kosztuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wręcz jej nie uwielbiają. Lecz to tylko od nas zależy, od naszego smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów świadczy to, iż musi być produkowana w olbrzymich ilościach – oraz tak także jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To faktycznie dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są niesłychanie różnorodne. Pewno każdy z nas spotkał się z kawą znacznie bardziej gorzką czy taką, której smak był niemal słodkawy. Kawę należy umieć przygotować. Czasem taki napój nie jest nazbyt pyszny – musimy go porządnie przyprawić.

Dodaj komentarz