niedziela, 19 września 2021r.

Internet otwiera się dla ludzi – dostęp do Internetu

Zostawienie militarnego projektu ARPANET – u na rzecz Internetu w 1989 roku spotkało się z reakcją Narodowej Agencji Nauki w Stanach Zjednoczonych, która nałożyła zakaz wykorzystywania sieci w zamiarach komercyjnych. Zahamowało to jej rozwój, albowiem nadzwyczaj ujmowało liczbę użytkowników.

Prędko, bowiem już po dwóch latach zmieniono zdanie i od tego czasu internet rozpoczął pomału przybierać formę do tej, jaką dziś wszyscy znamy. Pierwszym krokiem milowym dzisiejszej sieci było zaakceptowanie protokołu WWW, to naturalnie dzięki któremu wolno było tworzyć hipertekstowe aplikacje, czyli legendarne dziś strony.

W 1990 roku został utworzono język internetowy, wykorzystywany do dzisiaj w trakcie tworzenia stron internetowych, czyli HTML. Dwa lata później została utworzona pierwsza w historii graficzna przeglądarka internetowa Mosaic, jaka dzięki swojej łatwej oraz przejrzystej obsłudze, pozwoliła na przeglądanie stron internetowych milionom ludzi nie będących programistami – do tego używa się światłowód Częstochowa. Jak grzyby po deszczu zaczęto tworzyć strony internetowe swoich firm, organizacji społecznych i wszystkiego tego, co domenę mogło mieć.

W przeciągu kilku lat od wynalezienia www nie posiadanie swojego adresu w internecie było swego rodzaju formą nie istnienia. Przez ostatnie dwadzieścia kilka lat internet dojrzewa prawie na naszych oczach. Na jego dzisiejszy kształt wpływ miało kilka niezwykle istotnych kamieni milowych, takich jak przeglądarki oraz wyszukiwarki, język html, komunikatory głosowe i tekstowe, szansę lokowania filmów w sieci czy sprzedaż za pośrednictwem internetu. Ostatnim i pewno jednym z najważniejszych odkryć internetu były szeroko rozumiane portale społecznościowe.

Przed erą portali społecznościowych, część ludzi miała własne witryny, często robione przy pomocy troche prymitywnych programów i poradników. Wyglądały nie składnie oraz mało profesjonalnie. Lekarstwem na to były serwisy społecznościowe, jakie udostępniały swego typu szablon, jaki użytkownik tylko uzupełniał zgodnie ze swoim gustem.

Dodaj komentarz