czwartek, 25 lutego 2021r.

Ile wolno użyczyć pod zastaw?

Spłata kredytu lub pożyczki jest dla nas obciążeniem pieniężnym. Jakiegokolwiek miesiąca, zgodnie z umową kredytową musimy spłacać nasz dług – pożyczkę, jaką zaciągnęliśmy w wskazanej kwocie na określony cel.

A przecież niemal każdy z nas niekiedy decyduje się na taką pożyczkę pieniędzy w banku. Oprocentowanie oraz ogólne okoliczności przyznania takiej zapożyczenia są dla nas dosyć pomyślne. Nieraz zapożyczenie jest jedyną możliwością, żeby zdobyć pieniądze, które tak niesłychanie są nam potrzebne.

Czasami nie mamy zdolności kredytowej, żeby ubiegać się o stereotypową pożyczkę – takie w bankach są w większości wypadków udzielane. Nasza sytuacja finansowa nie w każdym wypadku jest wyznacznikiem tego, czy dostaniemy pożyczkę czy również bank odmówi nam jej przyznania. W wielu wypadkach niezmiernie realne są kredyty pod zastaw. Przesłanką uzyskania takiej pożyczki jest bezsprzecznie wyznaczenie określonego składnika majątku, którego jesteśmy właścicielem pod zastaw.

Wartość takiego składnika musi być przyzwoicie wysoka. Na jej bazie bank decyduje o tym, jaką kwotę pożyczki nam udzielić. W znacznej większości przypadków wysokość pożyczki opiewa na połową wartości nieruchomości, która oddawana jest pod zastaw. Jeżeli w związku z tym decydujemy się na to, żeby oddać bankowi pod zastaw swoje mieszkanie, jakie godne jest trzysta tysięcy złotych jesteśmy w stanie spodziewać się tego, że bank zdecyduje się udzielić nam pożyczki do kwoty około stu pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Zdajemy sobie także sprawę z ryzyka, jakie podejmujemy. W wypadku, gdybyśmy nie byli w stanie spłacać naszego długu nieruchomość, jaka oddana jest w zastaw zostanie sprzedana. Na czas spłacania pożyczki staje się ona własnością banku i to bank może zdecydować o jej sprzedaży. Naturalnie taka decyzja nie zostanie podjęta w sytuacji, kiedy zalegamy z jedną czy dwoma ratami pożyczki. Takie opóźnienia w spłacie mogą zdarzyć się nam wszystkim. Jedyną konsekwencją, którą poniesiemy będą naliczone odsetki. Nie honorujmy jednak do tego, aby pożyczkę spłacać nieterminowo. Nieraz jednakże stworzona przez nas sytuacja finansowa wymusza na nas takie zachowanie.

Dodaj komentarz