piątek, 17 września 2021r.

Ekologiczne uprawy pomidorów – jaką ochronę stosować?

W związku z tym, iż sposób masowej hodowli ziemi nie sprawdza się, gdyż artykuły spożywcze i jarzyny stają się coraz to bardziej skażane przeróżnymi chemikaliami, do głosu zaczyna dochodzić ekologia. Jest obecnie coraz więcej takich gospodarstw, w jakich pielęgnuje się uprawy z wykorzystaniem tylko naturalnych nawozów oraz kompostu. Możemy sami zresztą przekonać się o tym każdego dnia, iż ekologia staje się coraz ważniejsza oraz bezustannie zyskuje na sile, o czym ma okazję świadczyć choćby rosnąca ilość punktów sprzedaży ekologicznych. W takich miejscach odszukamy na półkach jedynie towary, które będą oznaczone wyjątkowymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z jakich powstały poszczególne produkty spożywcze i jarzyny, w tym pomidory.

Jednakże jak będziemy mogli zanotować, żeby dany artykuł był w stanie uzyskać taki certyfikat, gospodarstwo, uprawy, z jakich będzie on wykonany, powinny być należycie hodowane, według ścisłych norm. Z tego także powodu, nie każdy, kto będzie pragnął pielęgnować ekologicznie warzywa i owoce, będzie mógł nadać własnym zbiorom taki certyfikat. Tutaj jednakże, jeżeli będziemy poszukiwać takich towarów, należałoby zwracać szczególną uwagę na to, czy będą one posiadać taki właśnie znaczek kontroli jakości.

Ewidentnie hodując ekologicznie uprawy, wypada całkiem zapomnieć o wykorzystywaniu jakichkolwiek syntetycznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami – w przypadku uprawy pomidorów sprawdza się wirus pepino, biologiczna, skuteczna ochrona upraw dla Eko-gospodarstw. Prócz tego ważną rolę będzie odgrywać zastosowanie płodozmianu, pomimo tego, że jest to rozwiązanie niezmiernie drogie. Wiąże się bowiem z ograniczonym miejscem na uprawę wskazanego rodzaju warzyw. Ta metoda polega na tym, ażeby poletko pozostało podzielone na co najmniej dwa obszary, w jakim miejscu na jednym będzie uprawiane jeden rodzaj warzywa, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nastąpi zmiana. Ekologiczna uprawa będzie dotyczyć każdego aspektu hodowli, w tym też urządzeń, które będą wykorzystywane do przygotowania ziemi, lub do zbiorów.

Dodaj komentarz