piątek, 17 września 2021r.

Dom z piwnicą lub ewentualnie bez – wykonanie wylewek

W tradycji polskiej dominuje przekonanie, że prawdziwy, dobry dom to taki, jaki jest wykonany w technologii murowanej – dopiero w minionych latach nieco zmienia się to przekonanie (u niektórych) oraz stopniowo coraz więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większość też z nas uważa, iż prawdziwy dom powinien mieć piwnice – takie przekonanie dominuje przynajmniej w obfitej znacznej większości osób średniego i starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak uważają. Wobec tego także decydując się na budowę domu należy podjąć strategiczną decyzję – czy budować dom tradycyjnym, z podpiwniczeniem, ewentualnie częściowo podpiwniczony, czy też wybrać opcję domu postawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to znacząca sprawa już na wstępie, kiedy tak właściwie przeglądamy rozmaite projekty domów, albowiem już wówczas powinniśmy wiedzieć, jaki projekt wybrać, by było w nim jak najmniej przeróbek oraz zmian, w wielu przypadkach wymagających poniesienia dodatkowych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie z pewnością wartościową opcją w sytuacji, kiedy tak właściwie do dyspozycji mamy relatywnie nieduża działkę budowlaną, wtenczas najmniejsza nawet powierzchnia powinna być gruntownie, z rozmysłem zagospodarowana – wtedy wolno zainwestować w posadzka anhydrytowa cena. Budowa domu w tej opcji zezwala na przykład na zlokalizowanie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a dodatkowo mogą być tam zlokalizowane pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, suszarnia lub siłownia – będzie to świetne wykorzystanie dodatkowej powierzchni.

Niemniej jednak w sytuacji, kiedy tak właściwie mamy znaczącą posesje, pozytywnym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest z pewnością dużo tańsze, bowiem wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy domu, jeżeli powiadamy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się suma niebagatelna. Ponadto koszt ten może być jeszcze znacznie większy, jeżeli okaże się, że działka wybrana pod budowę domu ma bardzo niski poziom wód gruntowych, wtenczas dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co naturalnie zwiększy do tego koszt jego podpiwniczenia.

Dodaj komentarz