czwartek, 28 października 2021r.

Czym jest i jak funkcjonuje fitoterapia?

Ziołolecznictwo na długie lata zeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na chemicznej produkcji leków. Zioła uznano w owym czasie za mało miarodajny środek leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX i XX w. twierdziła nawet, że są wybitnie niezdrowe i trujące.

Obecnie jednakowoż zioła z powrotem zdobywają godziwą sobie rangę we współczesnej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej. Zioła warto jest wykorzystywać w wypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak restrykcyjnych ubocznych środków przedsięwzięcia jak większość leków. Część dzisiejszych internistów i pediatrów rekomenduje nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół i zdecydowanie odradza stosowanie antybiotyków.

Przykładowo, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwi, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się w wielu przypadkach, że same zioła nie wystarczają i terapię wypada wspierać antybiotykami. Polska jest krajem o niezmiernie bogatej i różnorodnej faunie. Na jej obszarze występuje wybitnie wiele roślin o właściwościach uzdrawiających. Zioła w naszym kraju pojawiają się również w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach. Ze względu na przydatne warunki geograficzne także uprawia się je w hodowlach.

Najpopularniejsze polskie zioła znajdują wykorzystanie również w medycynie, jak i w kuchni – wypróbuj też https://dobreziolko.com. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta. Przetwarza się je, np. suszy albo mieli oraz wyprzedaje następnie w formie przypraw lub też także wiąże w pęczki i sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się także napary oraz herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne kultowe oraz cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują przeznaczenie przede wszystkim w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii oraz aromaterapii.

1 thought on “Czym jest i jak funkcjonuje fitoterapia?

Dodaj komentarz