niedziela, 19 września 2021r.

Ciągnik to podstawa – zatroszcz się o jego sprawność

Struktura gospodarstw rolniczych w naszym kraju jest w dalszym ciągu odmienna od reszty Europy. Mimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu dominują gospodarstwa średnie i małe, o niezbyt gigantycznych dochodach. W gospodarstwach tego rodzaju jakakolwiek inwestycja w sprzęt i maszyny do produkcji rolnej stanowi istotny kłopot. Dlatego też nabywane są w szeregu przypadków maszyny używane, z drugiej lub nawet trzeciej ręki, wymagające notorycznej konserwacji oraz częstych napraw.

Kapitulujące uszkodzeniu części ciągników rolnych i innych maszyn w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji muszą być zastępowane sprawnymi – nabędziesz je na części rolnicze. Nie zawsze jest konieczność zamontowania fabrycznie innowacyjnego zamiennika, na ogół wystarcza zamiana na część po prostu sprawną, nawet używaną. Najważniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych i szansę ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia należy rozumieć nie tylko możliwą dostępność przydatnego artykułu, lecz oraz jego cenę będąca na takim poziomie, by nie będzie burzyła skromnego budżetu gospodarstwa.

Moment uszkodzenia maszyny jest poniekąd nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w największym stopniu intensywnych prac gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach. W następstwie tego w momencie awarii wyposażenia, niesłychanie trudno jest o sąsiedzką pożyczkę machiny, bo wszystkie są potrzebne równocześnie. Najlepszym rozwiązaniem byłby serwis na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy upadły PGR-y i zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć. Najistotniejsza jednakże sprawą jest aby części do ciągników rolniczych oraz wszystkich z reguły używanych maszyn można było zakupić jak najbliżej własnej miejscowości. Trudno spodziewać się, aby punkty firmowe z oryginalnymi pierwszorzędnymi częściami do ciągników były w każdej wsi lub ewentualnie choćby gminie. Jednakże istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części używanych, komisowych, jest jak w największym stopniu realne. Części muszą być sprawdzane oraz testowane przed sprzedażą.

Dodaj komentarz