czwartek, 25 lutego 2021r.

Ciągnik agrarny kiedyś a dzisiaj – najważniejsze zmiany

Tak jak rozwinęła się technika, motoryzacja czy też ludzka świadomość, tak samo wielkie zmiany w ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpiły w rolnictwie. Dotyczy to także oprzyrządowania i ciągników rolniczych, których zaawansowanie technologiczne budzi oryginalny podziw, nawet pośród osób niezwiązanych absolutnie z rolnictwem. Dawniej machiny takie były prostsze w obsłudze, zdecydowanie głośniejsze oraz mniej komfortowe przy pracy, jednakowoż za to na przykład części traktorów rolniczych były zdecydowanie tańsze oraz dużo rzeczy rolnik mógł w nich naprawić sam. Dziś sprzęt rolniczy to jeżdżące, nieraz monstrualne i pod każdym względem skomputeryzowane pojazdy.

Jest on bardzo wydajny, mocny i wielofunkcyjny, jednak niestety dość drogi w utrzymaniu a przez rozbudowaną komputeryzację jest niemożliwe przeprowadzenie samodzielnych napraw czy konserwacji – wypróbuj amortyzatory gazowe. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu ciągnik rolny w gospodarstwie był oznaką luksusu i zamożności, dziś jest koniecznością a wyznacznikiem prestiżu jest wyłącznie jego cena, marka i rocznik. Tak samo jak do kupna każdej rzeczy o kolosalnej wartości, tak samo i do zakupu ciągnika każdy bamber musi się gruntownie przygotować. W szczególe jednostka taka powinna określić, do jakich celów oraz na jak kolosalny areał maszyna taka będzie potrzebna.

Inny bo sprzęt sprawdzi się w sadzie i ogrodnictwie, przy wąskich przejazdach oraz konieczności właściwej jego zwrotności, inny natomiast przy uprawie kilkuset hektarów, gdzie liczy się wydajność i niezbędność współpracy z ogromnym sprzętem. Kolejnym etapem jest podjęcie decyzji, lub będzie to traktor pionierski czy używany. Obszerny wpływ na to ma oczywiście kwota, jaką zamierza rolnik na ten cel przeznaczyć oraz czy ma szanse i na jakich warunkach skorzystać z przypuszczalnych zwrotów, dopłat czy pożyczki. Równocześnie trzeba pamiętać, że zakup używanej machiny wiąże się niejednokrotnie z zakupem części ciągników rolniczych i pewnymi. Zaletą innowacyjnego oprzyrządowania tudzież jest kilkuletnia gwarancja i zapewnione serwisowanie oprzyrządowania. Najprzyzwoiciej zatem, po przeanalizowaniu wszystkich kwestii podejmować decyzję najbardziej opłacalna i obciążoną najmniejszym ryzykiem.

Dodaj komentarz